Во текот на вчерашниот ден околу 17,00 часот на магистралниот пат Штип-Кочани кај с.Крупиште полициски службеници од СВР Штип ги лишиле од слобода А.Д.(19), Б.Т.(21) двајцата од с.Ерџелија- Св.Николе и А.В.(21) од Штип затоа што при извршен преглед над нив и возило била пронајдена и одземена прашкаста материја.

За настанот е известен јавен обвинител, а по целосно документирање на случајот против пријавените ќе биде поднесен соодветен поднесок.