Во текот на утрешниот ден (30.05.2020) времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Попладне и кон крајот на денот на места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. УВ=7. Температурата во текот на утрешниот ден ќе се движи од 10 степени во утринските часеви до 22 степени во попладневниот период.

Во недела (31.05.2020) не очекува променливо облачно, попладне на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. УВ=6. Температурата ќе се движи од 9 степени во утринските часови. Највисоката температура се очекува да биде до 20-от степен