На 24.05.2020 околу 18.00 часот во СВР Велес било пријавено дека во с.Рудник во дворот од семејната куќа, Ж.Ф.(31) од Скопје, по претходна расправија, бил нападнат од В.Н.(58).

Истиот ден околу 19.50 часот во СВР Велес, В.Н.(58) од Скопје дека во дворот од семејната куќа во с.Рудник бил физички нападнат од К.Ф.(57) и неговиот син Ж.Ф.(31).

По целосно документирање на случајот ке биде поднесена соодветна пријава.