Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1542 тестирања, а регистрирани се 137 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје-60,
Куманово-13,
Дебар-5,
Штип-16,
Прилеп-3,
Тетово-7,
Струга-1,
Велес-3,
Битола-5,
Охрид-1,
Гостивар-11,
Кочани-1,
Пробиштип-1,
Демир Хисар-1,
Виница-1,
Свети Николе-3,
Кичево-5.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 103 оздравени пациенти од: Скопје-53,
Дебар-3,
Штип-1,
Прилеп-6,
Тетово-7,
Велес-5,
Битола-2,
Кавадарци-1,
Гостивар-11,
Струмица-1,
Крушево-1,
Кичево-3,
Ресен-9.

Починати се 9 лица, тројца пациенти од Скопје (48, 78 и 57г), двајца од Куманово (92 и 75г), по еден пациент од Штип (80г) и Струга (79г) и двајца од Гостивар (55 и 74г).

Од нив 7 пациенти се починати во болница, двајца вон болнички услови, потврдени позитивни вчера и денес. ,

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 9934,  бројката на оздравени пациенти е 5357, на починати е 460, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4117.

Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 4569, активни 1920
• Куманово 966, активни 269
• Дебар 185, активни 117
• Штип 718, активни 372
• Прилеп 321, активни 51
• Тетово 983, активни 284
• Струга 402, активни 193
• Велес 212, активни 21
• Битола 109, активни 55
• Охрид 259, активни 108
• Кавадарци 33, активни 16
• Гостивар 357, активни 218
• Гевгелија 19, активни 8 (*6 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 2 на Богданци)
• Струмица 31, активни 20
• Крива Паланка 22, активни 8
• Радовиш 27, активни 22
• Крушево 15, активни 9
• Кочани 93, активни 23
• Пробиштип 47, активни 28
• Демир Хисар 22, активни 20
• Македонски Брод 10, активни 6
• Пехчево 6, активни 0
• Берово 4, активни 1
• Валандово 6, активни 0
• Виница 5, активни 1
• Делчево 2, активни 1 (*1 лице од ПЕ Делчево е од Македонска Каменица)
• Кратово 12, активни 7
• Свети Николе 215, активни 200
• Кичево 118, активни 91
• Ресен 143, активни 45
• Неготино 23, активни 3 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1542 теста се преку: ИЈЗ-579, ЦЈЗ Скопје-31,  Авицена-142, Биотек-135, МАНУ -131, Жан Митрев (Филип Втори)-268, Систина со PCR метода -171, Судска медицина -0, ЦЈЗ Битола-53, Инфективна клиника-6, ГАК-26. Досега во земјата се направени вкупно 94092 тестирања на ковид -19.  Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 75 пациенти. На кислородна поддршка се 30 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 11 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 4 позитивни деца и една мајка и едно дете суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 11 нови, вкупно хоспитализирани се 99 пациенти. На респираторна машина се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 42, а во болницата во Штип се хоспитализирани 46 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 121 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.