На 24.04.2020 година околу 13,20 часот на автопатот Велес – Гевгелија на коловозната лента во правец од клучка „Смоквица“ кон клучка „Гевгелија“, се случила сообраќајна несреќа помеѓу моторцикл „ сузуки 600“ без регистарски ознаки управуван од А. Ѓ. (35) од с.Робово-Струмица и моторцикл „сузуки 600 ГН-Р“ со струмички регистарски ознаки , управуван од Ј.Ј. (22) од с.Добрејци-Струмица.

Притоа констатирано е дека А.Ѓ со неговиот моторцикл слетал надвор од коловозната лента на десната страна, а другиот моторцикл управуван од Ј.Ј. слетал на крајната лева сообраќајна лента.

Од страна на доктор од Итна медицинска помош излезено е на лице место и констатирана е смрт кај двајцата возачи. Увид на лице место извршиле дежурен Јавен обвинител и увидна екипа од ОВР-Гевгелија.

По наредба на Јавен обвинител телата на двајцата возачи се пренесени во Институтот за судска медицина во Скопје за обдукција.