Припадници на црногорските специјални полициски сили брутално го претепале и уапсиле градоначалникот на Будва, Марко Царевиќ утрово.

Царевиќ и претседателот на Собранието на Општина Будва биле уапсени пред зградата на Општината, а полицијата ги привела и менаџерот на Општината и останатите водечки функционери.

Како што се слуша на видеата објавени на социјалните мрежи, Царевиќ бил брутално претепан, а на снимката се гледа дека полицијата применува сила и кон другите функционери на општината.

Во Будва во моментов е хаос пред Општината, а на зградата ѝ се искршени и стаклата.

Насобраните граѓани извикуваат: „Усташи, усташи“ и „Мафија, мафија“.

Инаку, полицијата синоќа се откажала од асистенција во управната инспекција во поставувањето на нови власти во Будва, со што пропадна планот на ДПС да се смени легитимната власт на Будва.

‼️ПОГЛЕДАЈТЕ ТЕРОР МИЛОВЕ УНИФОРМИСАНЕ БАНДЕ У БУДВИ‼️

Gepostet von Marko Milačić – Prava Crna Gora am Dienstag, 16. Juni 2020

Evo kako su "samo radoli svoj posao" – na snimku čovek koji leži je Đorđije Vujović, odbornik DF

Gepostet von Iva Bajkovic am Dienstag, 16. Juni 2020

Hapšenje Mladena Mikijelja

Gepostet von Iva Bajkovic am Mittwoch, 17. Juni 2020