На состанок на Комисијата за заразни болести утрово е предложено полицискиот час викендов да трае од 19 навечер до 5 часот наутро. Предлогот е доставен до Централниот кризен штаб на Владата која на седница од 16 часот ќе одлучува за овој предлог, соопшти министерот за здравство Венко Филипче попладнево на прес-конференција.

Во однос на олабавувањето на мерките, кои би се применувале од понеделник останува, рече, да се следи состојбата денес, да се утврди дали ќе има повеќе од 5 проценти заразени од вкупниот број тестирања, како што се случи во претходниот ден, или е тоа само варијација.

Ќе се анализира состојбата од денешнот на утрешниот состанок и потоа, како што рече, ќе излезат со предлог-мерки до Штабот  на Владата во однос на олабавувањето на мерките од почетокот на следната седмица.