Министерот за здравство Венко Филипче информира дека од вчера (30.04) се казнува непочитување на Уредбата за носење на заштитна опрема.

-Задолжителното е носење заштитна опрема (маска, марама или шал) на устата и носот, во сите јавни објекти како државни институции, маркети, продавници, банки, пошти, јавен превоз, чекални, здравствени институции и слично.

-Носењето на заштитна опрема е задолжително и на отворени простори, секогаш кога не може да се одржува минимална дистанца од два метри меѓу граѓаните.

-Заштитна опрема не е задолжителна за граѓаните кои престојуваат во двор на станбена семејна куќа, возат велосипед или спортуваат на отворено, (но со задолжително одржување на дистанца од два метри растојание), ако патуваат во моторно возило со лица кои заедно живеат, како и ако се наоѓаат на отворено каде може да одржуваат дистанца од два метри.

❗️Од денес (1 мај) се казнува непочитување на Уредбата за носење на заштитна опрема.👉Задолжителното е носење заштитна…

Gepostet von Венко Филипче am Freitag, 1. Mai 2020