Колку и да уживаме во маски за лице, од време на време не е лошо да си подготвиме нешто и самите.

Сода бикарбоната е бомба за ексфолијација на кожата и за отстранување на црнките.

Додавајќи малку сок од портокал, ќе ги затегнете порите и природно ќе ја избелите кожата благодарение на витаминот Ц.

Подготовка:

Измешајте една лажица сода бикарбона со една лажица сок од портокал за да добиете густа смеса.

Нанесете тенок слој на лицето, вратот и на деколтето. Ќе почувствувате пецкање, но тоа е зашто маската делува. Оставете ја да стои 20 минути.

Намокрете ги врвовите од прстите и тријте со кружни движења за дополнителна ексфолијација.

Исплакнете го лицето и уживајте во неговиот свеж сјај.

Предупредување: 

Може да забележите мало црвенило по миењето, но тоа ќе исчезне за кратко. Оние со чувствителна кожа може да ја остават маската да делува пократко време.