LEIPZIG, GERMANY - OCTOBER 19: Timo Werner of RB Leipzig celebrates his goal during the Bundesliga match between RB Leipzig and VfL Wolfsburg at Red Bull Arena on October 19, 2019 in Leipzig, Germany. (Photo by Reinaldo Coddou H./Bundesliga/Bundesliga Collection via Getty Images) *** Local Caption *** Timo Werner

Бундеслигашот Мајнц со хумор реагираше на поразот од Лајпциг (0:5) на вчерашниот дуел со Бундеслигата. Од петте примени гола, три се дело на Тимо Вернер. По ова Мајнц се сврте кон тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп.

– Клоп, дали конечно можеш да го собереш? – се вели во пораката на профилот на Твитер на Мајнц, кој одговори на објавата дека клубот треба да го мрази Вернер поради двата хет-трика во својата мрежа оваа сезоната.

Претходно постојано се пишуваше дека Ливерпул е сериозно заинтересиран за Вернер.

Клоп ја помина скоро целата своја кариера како фудбалер во Мајнц. Од 2001 до 2008 година, тој беше тренер на овој тим.