Велес денес https://velesdenes.mk Сите информации од градот на Гемиџиите Mon, 26 Oct 2020 09:44:20 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.5.1 https://velesdenes.mk/wp-content/uploads/2020/04/cropped-saat-32x32.png Велес денес https://velesdenes.mk 32 32 Дури 184 велешани казнети за не носење на маски во продолжениот викенд https://velesdenes.mk/duri-184-veleshani-kazneti-za-ne-nosenje-na-maski-vo-prodolzheniot-vikend/ Mon, 26 Oct 2020 09:43:33 +0000 https://velesdenes.mk/?p=6165 Од секторов за Внатрешни работи Велес, информираат дека во продолжениот викенд односто од 22/23 октомври заклучно со вчерашниот ден биле изречени вкупно 319 казни за непочитување на Уредбата за носење на лична заштита, од кои најголемиот дел се лица од Велес, поточно 184.

Во период 22./23.10.2020 год. за непочитување на Уредбата за носење на лична заштита казнети сe 72 лица, и тоа, 33 во Велес, 20 во Кавадарци и 19 во Неготино.

Во период 23./24.10.2020 год. за непочитување на Уредбата за носење на лична заштита казнети сe 87 лица, и тоа, 55 во Велес, 21 во Кавадарци и 11 во Неготино.

Во период 24./25.10.2020 год. за непочитување на Уредбата за носење на лична заштита казнети сe 94 лица, и тоа, 63 во Велес, 23 во Кавадарци и oсум во Неготино.

Во период 25./26.10.2020 год. за непочитување на Уредбата за носење на лична заштита казнети сe 66 лица, и тоа, 33 во Велес, 22 во Кавадарци и 11 во Неготино.

]]>
7-ма Рекреативна велосипедска тура „Велес mtb tour 2020“ https://velesdenes.mk/7-mtb-tour-2020/ Mon, 26 Oct 2020 09:23:50 +0000 https://velesdenes.mk/?p=6152 Изминатиов викенд во Велес и Велешката околија, по 7-ми пат се одржа 7-ма Рекреативна велосипедска тура „Велес mtb tour 2020“ која изминатите години беше препознатлива под името велосипедска тура „Питијада 2019“ .

Во вонредни услови, согласно Протоколите за организација на настани на отворено по одобрена препорака од комисијата за заразни болести, настанот беше посетен од околу 70 учесници од скоро сите градови во Македонија кои дојдоа организирано преку нивните велосипедски здруженија во Македонија или индивидуално во сопствена организација.

Рекреативна велосипедска тура „Велес mtb tour 2020“ оваа година во својата програма имаше две патеки, но поради лошите временски услови, се возеше по комбинирана патека во должина од 30км со старт од плоштад Сармаале. Движејќи се преку Велешкиот Железен мост, учесниците возеа по патека низ населените места Чалошево, Кумарино, Сојаклари, Башино село и секако преку Велешко езеро Младост.

Традиционално, и оваа година за сите учесници беше обезбеден ручек со Велешка Пита Пастрмајлија. По реакција на сите учесници, и оваа година временските услови ( иако неповолни на стартот), предвидената патека и целокупната организација беше беспрекорна од самиот почеток па се до крајот на настанот.

Рекреативната велосипедска тура беше во организација на здружението на граѓани,љубители на планински велосипедизам ВЕЛЕС БАЈКИНГ од Велес.

]]>
Рекорден број на починати од коронавирус: Дури 22 лица, еве колкумина се новозаразени! https://velesdenes.mk/rekorden-broj-na-pochinati-od-koronavirus-duri-22-lica-eve-kolkumina-se-novozarzaeni/ Sun, 25 Oct 2020 18:50:15 +0000 https://velesdenes.mk/?p=6150 Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1901 тестирања, а регистрирани се 561 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-271, Куманово-29, Дебар-2, Штип-19, Прилеп-33, Тетово-26, Струга-3, Велес-20, Битола-17, Охрид-11, Кавадарци-18, Гостивар-10, Гевгелија-15, Струмица-32, Крива Паланка-3, Радовиш-2, Крушево-1, Кочани-12, Пробиштип-4, Демир Хисар-1, Македонски Брод-2, Берово-8, Виница-1, Делчево-1, Кратово-3, Свети Николе-5, Кичево-6, Ресен-2, Неготино-4.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 197 оздравени пациенти од: Скопје-91, Куманово-7, Штип-8, Прилеп-18, Тетово-13, Струга-4, Велес-3, Битола-4, Охрид-3, Гостивар-3, Гевгелија-4, Струмица-16, Радовиш-2, Кочани-9, Демир Хисар-1, Македонски Брод-1, Валандово-2, Свети Николе-4, Кичево-4.

Починати се 22 лица, 7 пациенти од Скопје (55, 78, 71, 35, 66, 71 и 64г), еден од Куманово (57г), двајца пациенти од Дебар (58 и 64г), еден од Прилеп (61г), еден од Струга (75г), двајца пациенти од Велес (61 и 64г ), двајца од Битола (74 и 70г), двајца од Гостивар (79 и 76г), двајца пациенти од Крива Паланка (56 и 88г), еден од Кочани (60г) и еден пациент од Делчево (81г). Од починатите, двајца пациенти се починати вон, останатите во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 26954, бројката на оздравени пациенти е 18627, на починати е 919, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 7408. Денеска се евидентира еден контролен тест, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 11473, активни 3562

• Куманово 2124, активни 331

• Дебар 321, активни 57

• Штип 1548, активни 201

• Прилеп 1087, активни 316

• Тетово 1923, активни 408

• Струга 774, активни 78

• Велес 508, активни 151

• Битола 542, активни 182

• Охрид 604, активни 167

• Кавадарци 429, активни 176

• Гостивар 1105, активни 144

• Гевгелија 332, активни 180 (18 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 47 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 736, активни 434

• Крива Паланка 204, активни 75

• Радовиш 201, активни 74

• Крушево 22, активни 2

• Кочани 644, активни 212

• Пробиштип 159, активни 29

• Демир Хисар 72, активни 10

• Македонски Брод 100, активни 4

• Пехчево 57, активни 9

• Берово 193, активни 57

• Валандово 92, активни 40

• Виница 163, активни 59

• Делчево 227, активни 128 (47 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 37, активни 11

• Свети Николе 452, активни 70

• Кичево 481, активни 124

• Ресен 224, активни 55

• Неготино 120, активни 62 (17 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1901 теста се преку: ИЈЗ-528, ЦЈЗ Скопје-37, Авицена-511, Биотек-229, МАНУ -110, Жан Митрев (Филип Втори) -93, Систина со PCR метода -139 , лабораторија Лаор –121, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-88, Инфективна клиника-2, ГАК-11, Синлаб-32, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 235.038 тестирања на Ковид -19.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 17 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 137 пациенти. На кислородна поддршка се 97 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 6 деца и 8 позитивни мајки, 3 деца и 1 мајка суспектни на ковид-19.

Во ГОБ „8 Септември“ има 6 приеми, а вкупно хоспитализирани се 49 пациенти. На респиратор е 1 пациент.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 57, а во болницата во Штип се 54 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија и Кавадарци се хоспитализирани 281 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 166

• Гази Баба – 450

• Аеродром – 699

• Карпош – 547

• Центар – 519

• Кисела Вода – 417

• Ѓорче Петров – 286

• Бутел – 152

• Шуто Оризари – 26

• Студеничани – 7

• Сарај – 24

• Арачиново – 10

• Илинден – 63

• Сопиште – 30

• Чучер Сандево – 14

• Петровец –21

• Зелениково – 9

• Странец – 22

• Нераспределен- 100

]]>
Затворени сите врати во велешките основни училишта за наставничката Даниела Тумбова https://velesdenes.mk/%d0%b7%d0%b0%d1%82%d0%b2%d0%be%d1%80%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d0%b2%d1%80%d0%b0%d1%82%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b2%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d1%88%d0%ba%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d0%be%d1%81%d0%bd/ Sun, 25 Oct 2020 06:36:38 +0000 https://velesdenes.mk/?p=6147

Партиската директива, поважна од квалитетот и способноста – наставничката Даниела Тумбова повеќе од една година преживува голгота во борбата да се вработи како одделенски наставник во некое од основните училишта во Велес. Секое аплицирање на конкурсите е безуспешно, иако меѓу пријавените кандидати најчесто е со најголемо искуство. Единствено на што наидува е затворени врати и разни оправдувања од директорите на училиштата. Тумбова за Алфа отворено раскажува за напревдата која ја доживува од страна на раководните лица во училиштата ширум градот.

“Овој Септември и овој месец Октомври ги поминав сите училишта на сите интервјуа бев.  Дури во некој бев и два пати. Интересни одоговри ми дадоа директорите “Даниела благодарам што се прошета.Друг ми рече: Знаеш како е Даниела – ветерот кај дува ние сите се вртиме, не можеме да не послушаме.” – изјави за Алфа Даниела Тумбова.

Сомнежите големи, разочарувањата многубројни.

“Имав ситуација каде што во едно училиште имаа пројавено потреба од седум одделенски наставници и се појавивме точно седум, и тогаш си дадов шанса дека ќе ме примат, потоа два дена немаше резултати и после два дена дознавме дека тие две места се повлечени и примија само пет пак да не бидам примена јас.” – вели Тумбова.

Убедена е дека клучот за вработување е само партиската книшка.

“Си ја сакам работата.  Меѓутоа професионалноста и квалитетот кај нас не доаѓаат до израз. Ја гледам државава како некоја партија која што навистина или си член на партија или ако не си член како да не си државјанин на оваа Република.” – вели наставничката.

Тумбова безброј пати се обидела да стапи во контакт и со министерката за образование Царовска, но безуспешно. Бара да биде сослушана и да добие можност да ја исправи неправдата која и е нанесена.

Инаку, Тумбова по пет години работење како наставник по одделенска настава во тогашното ОУ Хаџи Константинов Џинот,  минатиот септември доби отказ од в-д директорот на училиштето, со образложение дека две училишта се спојуваат во едно и оти нема потреба од неа. Таа се сомнева дека отказот има политичка позадина.

]]>
На инфективното одделение во велешката болница почина 61 годишна пациентка од Велес https://velesdenes.mk/na-infektivnoto-oddelenie-vo-veleshkata-bolnica-pochina-61-godishna-pacientka-od-veles/ Sat, 24 Oct 2020 19:59:28 +0000 https://velesdenes.mk/?p=6145 Попладнево околу 17 часот на инфективното одделение во велешката болница почина 61 годишна пациентка од Велес.

Пациентката била во тешка здравствена состојба од почетокот односно од самиот прием на инфективното одделение. Таа била примена пред една недела и била потврдена како позитивна на тестот за Ковид-19. За цело време на престојот во болницата била под кислородна подршка.

Инаку досега ова е 22 случај на Ковид-19 кој заврши фатално за жител на Велес. За овие две недели во велешката болница починаа 9 пациенти, од кои шестмина велешани, двајца жители на Градско и еден пациент од Свети Николе

]]>
Во последното деноноќие 404 нови случаи на коронавирус, 14 пациенти починаа https://velesdenes.mk/vo-poslednoto-denono%d1%9cie-404-novi-sluchai-na-koronavirus-14-pacienti-pochinaa/ Sat, 24 Oct 2020 16:27:43 +0000 https://velesdenes.mk/?p=6143 Во последните 24 часа се направени 1524 тестирања, а регистрирани се 404 нови случаи на ковид-19 во:
– Скопје 172
– Куманово 15
– Дебар 4
– Штип 8
– Прилеп 25
– Тетово 41
– Струга 4
– Велес 6
– Битола 4
– Охрид 11
– Кавадарци 5
– Гостивар 20
– Гевгелија 9
– Струмица 29
– Крива Паланка 2
– Кочани 18
– Пробиштип 3
– Берово 6
– Виница 2
– Делчево 4
– Свети Николе 2
– Кичево 3
– Ресен 2
– Неготино 9

Починати се 14 лица, пациенти од Прилеп (77г), Куманово (76 и 66г), Крива Паланка (65г), Скопје (80г), Гевгелија (51г), Кочани (83г), Струга (66г), Битола (68г), Ресен (52 и 83г), Виница (67г), Берово (67г), Тетово (59г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 182 оздравени пациенти од:
– Скопје 107
– Куманово 4
– Штип 9
– Прилеп 10
– Тетово 11
– Струга 4
– Битола 3
– Охрид 1
– Гостивар 1
– Гевгелија 5
– Струмица 4
– Радовиш 6
– Кочани 6
– Пробиштип 1
– Македоснки Брод 1
– Пехчево 2
– Валандово 3
– Свети Николе 1
– Кичево 3

Досега во земјата се направени вкупно 233.137 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 26394, бројката на оздравени пациенти е 18430, на починати е 897, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 7067.

]]>
Групна тепачка имало ноќва во Велес https://velesdenes.mk/grupna-tepachka-imalo-nokjva-vo-veles/ Sat, 24 Oct 2020 12:44:37 +0000 https://velesdenes.mk/?p=6141 На 24.10.2020 во 01,40 часот било пријавено дека во Велес бил нарушен јавниот ред и мир со меѓусебна пресметка помеѓу Џ.Е.(20) и Н.Л.(25) од една страна и М.А.(24) и Ј.А.(31) од друга страна.

По целосното расчистување ќе следи соодветен поднесок.

]]>
ВЕЛЕШКИ СРАМ: Ја блокирал пешачката патека за да фаќа риби! https://velesdenes.mk/veleshki-sram-ja-blokiral-peshachkata-pateka-za-da-fa%d1%9ca-ribi/ Fri, 23 Oct 2020 21:41:26 +0000 https://velesdenes.mk/?p=6132 На социјалните мрежи се појавија фотографии на кои се гледа како спортски рекреативци, односно риболовци, ја узурпирале пешачка патека околу езерото Младост со цел да фаќаат риби.

Ова блокирање на патеката наиде на остри реакции на граѓаните, како и паркирањето на автомобили на новите тротоари изградени на патот на езерото Младост.

Погледнете и проценете сами!

]]>
640 новозаразени и 12 починати во последните 24 часа https://velesdenes.mk/640-novozarazeni-i-12-pochinati-vo-poslednite-24-chasa/ Thu, 22 Oct 2020 16:27:22 +0000 https://velesdenes.mk/?p=6130 Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-272, Куманово-43, Дебар-5, Штип-17, Прилеп-41, Тетово-41, Струга-4, Велес-11, Битола-10, Охрид-24, Кавадарци-41, Гостивар-12, Гевгелија-11, Струмица-24, Крива Паланка-2, Радовиш-9, Кочани-20, Пробиштип-3, Берово-2, Валандово-3, Виница-4, Делчево-3, Свети Николе-7, Кичево-17, Ресен-4, Неготино-10.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 143 оздравени пациенти од: Скопје-71, Куманово-5 Дебар-1, Штип-7, Тетово-10, Струга-4, Велес-2, Битола-3, Охрид-3, Кавадарци-3, Гостивар-5, Гевгелија-2, Струмица-9, Радовиш-1, Кочани-6, Берово-3, Валандово-3, Свети Николе-2, Кичево-1, Неготино-2.

Починати се 12 лица, двајца пациенти од Велес (79 и 89г), седум пациенти од Скопје (63, 78, 70, 73, 70, 71 и 64г), еден пациент од Прилеп (73г), еден од Штип (72г) и еден пациент од Струмица (85г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 25473, бројката на оздравени пациенти е 18047, на починати е 874, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 6552. Од вчера се евидентираат три контролни теста, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 10762, активни 3174

• Куманово 2067, активни 290

• Дебар 315, активни 53

• Штип 1503, активни 181

• Прилеп 1014, активни 278

• Тетово 1827, активни 345

• Струга 762, активни 77

• Велес 469, активни 120

• Битола 500, активни 159

• Охрид 567, активни 137

• Кавадарци 394, активни 141

• Гостивар 1065, активни 118

• Гевгелија 298, активни 159 (16 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 44 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 654, активни 383

• Крива Паланка 195, активни 69

• Радовиш 193, активни 80

• Крушево 21, активни 1

• Кочани 603, активни 195

• Пробиштип 146, активни 18

• Демир Хисар 71, активни 10

• Македонски Брод 98, активни 4

• Пехчево 57, активни 11

• Берово 177, активни 45

• Валандово 89, активни 46

• Виница 158, активни 55

• Делчево 218, активни 121 (45 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 34, активни 8

• Свети Николе 437, активни 64

• Кичево 459, активни 112

• Ресен 214, активни 50

• Неготино 106, активни 48 (16 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2634 теста се преку: ИЈЗ-758, ЦЈЗ Скопје-114, Авицена-562, Биотек-235, МАНУ -193, Жан Митрев (Филип Втори) -288, Систина со PCR метода -161, лабораторија Лаор –64, Судска медицина-51, ЦЈЗ Битола-115, Инфективна клиника-10, ГАК-7, Синлаб-76, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 229.246 тестирања на Ковид -19.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 20 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 115 пациенти. На кислородна поддршка се 90 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 7 деца и 5 мајки позитивни на ковид-19, 3 деца и 3 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ има 7 приеми, а вкупно хоспитализирани се 47 пациенти. На респиратор се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 43, а во болницата во Штип се 53 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани и Кавадарци се хоспитализирани 262, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

]]>
Тепачка во близина на основното училиште св. Кирил и Методиј https://velesdenes.mk/tepacka-vo-blizina-na-osnovno-uciliste-vo-veles/ Thu, 22 Oct 2020 14:10:18 +0000 https://velesdenes.mk/?p=6127 Во текот на вчерашниот ден се случила тепака кај основното општинско училиште св. Кирил и Методиј на ул.„Архиепископ Михаил“,во Велес.

Инцидентот се случил помеѓу две лица лица, М.Ј.(35) и Д.К.(41), но не се открива причината за овој инцидент.

Од СВР Велес соопштуваат дека бил нарешен јавниот ред и мир, и дека се работи на целосно документирање на случајот, по што ќе биде поднесена соодветна пријава.

 

]]>