Во текот на утрешниот ден (20.05.) не очекува променливо облачно време, претпладне со повеќе сончеви периоди.

Попладне и во вечерните часови на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а ќе има и услови за појава на град. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец, кој кон крајот на денот долж Повардарието ќе се промени во северен.

УВ индексо ќе изнесува 7.