27.3 C
Veles
среда, 1 септември, 2021 | 17:20

Бруклин разгледува четири кандидати за тренерската позиција

3

Раководството на Бруклин Нетс веќе изготви список на кандидати за позицијата тренер, откако поранешниот Кени Аткинсон беше отпуштен на почетокот од март.

Според информациите во списокот на фаворити за позицијата се Тајрон Лу, Џејсон Кид, Марк Џексон и Џеф Ван Гунди.

Гласините велат дека Лу е најверојатен кандидат, бидејќи тој и бекот на Нетс Кајри Ирвинг ја освоија титулата во НБА во 2016 година со Кливленд.

Легендата Џејсон Кид помина една сезона како тренер на „мрежите“ во 2013/14 година, достигнувајќи до Источното полуфинале во плеј-офот.

Марк Џексон неодамна работеше во Голден Стејт Вориорс, а Ван Ганди не бил тренер на НБА тим од 2007 година, при што последните двајца во моментов работат како аналитичари.