13.5 C
Veles
четврток, 29 октомври, 2020 | 02:16

Ауди го претстави новиот блиндиран А8 (ФОТО)

41

Како што е случајот со неговиот претходник, станува збор за престижно оклопно возило, но сега со една важна промена.

Со исклучок на сините LED светла, автомобилот не е визуелно различен од стандардниот A8 L. Но, она што го прави посебен е неговата содржина, односно оклопот. Доволно е да се каже дека овој Audi тежи 3.875 кг на вагата, или околу 1,7 тони повеќе од оригиналот.

Секако, повеќето од тежината се должи на оклопот, но дополнителни материи како оној за гаснење пожари со млазници во подот, засилување  на резервоарот за гориво и под капакот исто така придонесуваат за масата. Вкупниот капацитет на оптоварување е околу 600 кг.

Исто така, во задниот бункер има опрема за комуникација, како и дополнителна батерија. Севкупно, степенот на заштита што го обезбедува овој автомобил е VR9. Дополнително, рамките со рамни гуми овозможуваат автомобил со неисправна гума да вози до 80 км со брзина од 80 км на час. Ако се случи несреќа и вратата не може да се отвори, можно е да се активира пиротехнички систем на контролирани експлозии од кабината, што ќе ги скрши шарките на вратата. Покрај тоа, во случај на загадување на воздухот или напад од некаков отров на автомобилот, снабдувањето со воздух од околината може да се затвори и да се обезбеди снабдување со кислород од резервоарот.

Моторот W12 е нешто од минатото и веќе не го нуди овој Audi. Наместо тоа, тука е познатиот Твин-турбо V8 од S8, што значи 571 КС и 800 Nm. Но, тука спринтот до 100 км на час трае 6,3 секунди, а максималната брзина е ограничена на 210 км на час.

Потребни се околу 400 работни часови за да се претвори сериското Audi во безбедносна оклопна верзија. Времето за испорака е до шест месеци, а цената е околу 700.000 евра.