Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на ковид-19 во:
Скопје-45,
Куманово-4,
Штип-1,
Прилеп-7,
Тетово-6,
Струга-3,
Битола-2,
Охрид-3,
Гостивар-1,
Струмица-7,
Крива Паланка-2,
Кочани-3,
Македонски Брод-1,
Виница-1 и
Кичево-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 135 оздравени пациенти од: Скопје-42,
Куманово-17,
Штип-7,
Прилеп-16,
Тетово-10,
Велес-1,
Битола-2,
Охрид-4,
Гостивар-10,
Гевгелија-4,
Крива Паланка-5,
Радовиш-2,
Кочани-4,
Пробиштип-2,
Пехчево-2,
Кратово-1,
Свети Николе-2,
Кичево-3,
Ресен-1.

Починати се 5 лица, пациент од Тетово (53г), од Гостивар (60г), од Прилеп (57г), од Струга (60г) и еден пациент од Битола (60г).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16867, бројката на оздравени пациенти е 14084, на починати е 705, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2078.

Денеска се регистрира еден контролен тест од вчерашните, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 6629, активни 586
• Куманово 1701, активни 193
• Дебар 276, активни 36
• Штип 1233, активни 57
• Прилеп 624, активни 120
• Тетово 1387, активни 168
• Струга 650, активни 64
• Велес 309, активни 35
• Битола 274, активни 64
• Охрид 409, активни 47
• Кавадарци 215, активни 33
• Гостивар 908, активни 100
• Гевгелија 107, активни 56 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 14 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 184, активни 115
• Крива Паланка 98, активни 28
• Радовиш 71, активни 21
• Крушево 20, активни 3
• Кочани 267, активни 103
• Пробиштип 104, активни 20
• Демир Хисар 61, активни 2
• Македонски Брод 91, активни 12
• Пехчево 42, активни 9
• Берово 84, активни 26
• Валандово 17, активни 8
• Виница 99, активни 25
• Делчево 145, активни 76 (30 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 24, активни 3
• Свети Николе 316, активни 17
• Кичево 313, активни 37
• Ресен 160, активни 12
• Неготино 49, активни 2 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1618 теста се преку: ИЈЗ-216, ЦЈЗ Скопје-51, Авицена-323, Биотек-282, МАНУ -149, Жан Митрев (Филип Втори)-213, Систина со PCR метода -192, лабораторија Лаор –49, Судска медицина-11, ЦЈЗ Битола-48, Инфективна клиника-4, ГАК-25, Синлаб-55, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 177.635 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот. На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 7 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 71 пациенти. На кислородна поддршка се 46 пациент, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 4 деца и 4 мајки позитивни на ковид-19, 1 дете и 1 мајка суспектни на вирусот. Во ГОБ „8 Септември“ примени се 3, а вкупно хоспитализирани се 33 пациенти. На респиратор се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 22, а во болницата во Штип се 43 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 162, позитивни и сомнителни на ковид-19.