Раководството на Премиер лигата е подготвено да им овозможи на клубовите да направат пет замени во натпреварите по продолжувањето на сезоната, прекината поради пандемијата на коронавирус, објави „Сан“.

Постојат стравувања дека играчите нема да бидат во најдобра физичка состојба, што ќе го зголеми ризикот од повреди.

Исто така, веројатно е дека ќе се одржат по два натпревара неделно.

Претходно, пет замени беа направени во натпревари како привремена мерка предложена од ФИФА. Сличен предлог во Италија даде тренерот на Сампдорија, Клаудио Раниери.

Доколку биде одобрено, клубовите од Премиер лигата сами ќе одлучат дали сакаат да го користат.