Огромно торнадо го зафати округот Маршал во јужна Оклахома. Во оваа природна непогода животот го загуби едно лице.

Севкупно, скоро дваесетина торнада се разграбија низ југо-централниот регион на Соединетите држави, при што загинаа шест, а повредени се 20 лица.