Трејси Меквајер од Шкотска се сеќава на времето кога лекарите му земале брис од носот на нејзиното бебе старо само три недели за да го тестираат за коронавирус. Таа вели дека тоа е една од „најлошите работи“ што ги видела.

Малата Пејтон е предвреме родена пред осум недели и тежела само 1,5 кг. Лекарите, по рутинскиот преглед, се загрижиле дека Трејси може да има прееклампсија и ја испратиле заедно со своето бебе во болницата во Ланаршир за дополнителни тестирања. Наскоро било откриено дека бебето е заразено со коронавирус, пренесува Би-Би-Си.

‘She’s a fighter’: Mum’s joy as newborn baby battles Covid-19

A mum whose premature baby tested positive for coronavirus has described the newborn as an “absolute fighter” after she battled the virus in hospital: https://bit.ly/34RYreJ

Gepostet von STV News am Dienstag, 21. April 2020

 

https://www.facebook.com/watch/?ref=external&v=1350570145135177

https://www.facebook.com/watch/?ref=external&v=1350570145135177